Farmasi Blog

Farmasi Nutriplus Kollajen

Farmasi Nutriplus Kollajen 30 tablet

Farmasi Nutriplus Kollajen

Kollajen Nedir?

Kollajen; vücutta çeşitli bağ dokularında bulunan yapısal proteindir.

Kollajen derinin kuru ağırlığının %80’ini oluşturan cildin ana yapısal bileşenidir ve toplam vücut proteinimizin %30’unu oluşturur.

Fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bir protein türüdür. Cilt ve kas hücrelerinde bulunan kollajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Kas ve cilt hücrelerini koruyan bağ dokusu yapısına katılarak cilde dayanıklılık, esneklik ve canlılık kazandıran kolajen aynı zamanda eklem, tendon ve organları bir arada tutmada görevlidir.

Bağ ve bağ dokularını oluşturan kollajen proteini miktarı insan vücudu yaşlandıkça azalmaya başlar ve bir süre sonra yetersiz hale gelir. Yaşlanma ile artan kollajen kaybı cilt kuruluğu, kırışıklık, selülit, eklem rahatsızlıkları ve elastikiyetin azalması gibi sorunlara sebep olur. Bağ dokusunun ana bileşeni olarak,tüm vücüt protein içeriğinin %25 ila %35 ini oluşturur. Bağ dokususndan meydana gelen tüm doku,cilt,tendon,ligament,kıkırdak,ve eklemlerin temel yapı taşıdır ve oluşumlarına destek vermektedir.

Genç yaşlarda vücut tarafından sık üretilen kollajen, yalnızca yaşın ilerlemesi ile değil sağlıksız beslenme, stres, sigara, güneşe fazla maruz kalma ve C vitamini eksikliği gibi nedenlerle de azalır. Kollajen içerikli besinler ve düzenli olarak kullanılacak cilde kollajen takviyesi ile cilt, eklem ve kaslara kollajen desteği vermek mümkündür.

Kollajen Ne İşe Yarar? Cilt Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Yunanca “colla” kelimesinden türetilmiştir ve kelime anlamı olarak uhu veya yapıştırıcı anlamına gelmektedir. Vücut doku ve organlarının oluşumlarını ve bir arada tutulmasını sağlar. Cildin alt tabakası olan dermiş tabakasının temel bileşeni olan Kollajen deriye sıkı, genç ve canlı görünümünü veren esas maddedir. Aynı zamanda dermiş tabakasının üst tabaka olan epidermis ile bağlantısını sağlar. Bu iki tabaka arasındaki Kollajen miktarı yetersiz kaldığı zaman üst katman alt katmana doğru çökmeye başlar ve yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar.

. Cilt Yüzeyinin Sağlıklı Görünmesini Sağlar

. Saç ve Tırnak Köklerini Besleyerek Hızlı ve Sağlıklı Uzamasını Sağlar

. Selülit Giderilmesinde Yardımcı Olur

. Cilt Yüzeyindeki Kırışıklıkları Yok Eder

. Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

. Sivilce ve Güneş Lekelerini Giderir

. Cildin Daha Çabuk Yenilenmesini Sağlar

. Vücut ve Eklem Ağrılarını Giderir

. Detoks Olarak Kullanıldığı İçin Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

. Metabolizmanın Daha Sağlıklı Çalışmasını Sağlar

Kollajen Tiplerinin Farkları Nelerdir?

Yaygın olarak Tip 1 ve Tip 2 Kollajen kullanılmaktadır.

Tip 1 Kollajen cilt sağlığı için, Tip 2 Kollajen eklem sağlığı için önerilmektedir.

Tip 1;  vücut kollajeninin yüzde 90’ına yakınını oluşturur. Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur ve moleküler yapısında yüksek oranda glisin amino asiti barındırır. Cilt, kemik, tendon, fibröz, kıkırdak bağ dokusu ve dişlere yapı kazandırır. Tip 1 kollajen içerdiği amino asit miktar, oran ve çeşitleri bakımından özel olarak diğer kollajen çeşitlerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudun ihtiyacına göre dönüşerek gerekli yerde işlev kazanmaktadır.

Nutriplus Kollajen ürününde tip I ve tip III bulunmaktadır.

Kollajen Azalmasına Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Vücutta kollajen fibroblast hücreleri tarafından üretilmektedir. Ancak belli etmenler nedeni ile üretilen kollajen vücut ihtiyacını karşılayamayabilir ve eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

·         İlerleyen yaş                              

·         Güneş ışınları

·         Sigara ve Alkol kullanımı

·         Yetersiz uyku

·         Stres

·         Yanlış beslenme

·         Nemsizlik

·         Yer çekimi

·         Genler

·         Hava kirliliği

·         Yanlış kozmetik uygulamalar

Hidrolize Kollajen (Peptit Kollajen) Nedir?

Kollajen büyük bir moleküldür; hidrozilat haline getirmeden kullanılması vücutta tamamen kullanılmasını ve yüksek etkinlik alınmasını engelleyecektir. Hidrolizat olsa bile kollajenin molekül büyüklüğü ve yüksek etkinlik alınmasını engelleyecektir. Hidrolizat olsa bile collagenin molekül büyüklüğü uygulanan teknikler nedeni ile vücudun maksimum kullanabileceği kadar küçültülmüş olmayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken molekül boyutunun mutlaka 2000 ile 5000 dalton arasında olmasıdır. Öte yandan kollajen taviyesini hiyaluronik asit, C ve B vitaminleri ile birlikte kullanmak vücut tarafından emilimi ve etkinliği arttırmaktadır.

Nutriplus Collagen Tablet, 2000 dalton’dur.

Nutriplus  Collagen Tablet, sığır kollajeninden elde edilmektedir.

(%100 Helal Sertifikalı)

Kollajen içeren besin takviyelerinin nasıl kullanılmasını önerirsiniz? Bu ürünlerin etkilerini ne süre içinde fark edebiliriz?

Kollajen takviyesini alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak sadece cilt için değil; bütün vücutta bulunan bağ dokusunu desteklemek için kollajen kullanılmalıdır. Vücut kollajen ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve ihtiyacı belirleyecek herhangi bir laboratuvar parametresi bulunmamaktadır. Bu nedenle maksimum oranda kollajen içeren takviye seçimi yüksek fayda sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Ayrıca; yüksek faydanın sağlanması için kollajen takviyesi mutlaka hidrolize (peptid) formda olmalıdır. Hidrolizasyon işlemi ile büyük kollajen molekülleri laboratuvar ortamında belli işlemler ile daha küçük moleküller haline getirilir ve vücut hücreleri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bir diğer önemli nokta; C vitamini gibi vitaminlerle zenginleştirilmiş olmalıdır. Buradaki amaç fibroblast hücrelerini desteklemek ve vücutta kollajenleri bir arada tutmak için gereken elastin amino asitini üretmeleri için teşvik etmektir. Elastin üretilemediği takdirde alınan kollajen molekülleri bir arada tutulamayacak ve vücut dışına atılacaktır. Ürünleri etki gösterme süresi içeriğinde bulunan kollajen miktarı ile doğru orantılıdır.

  • Nutriplus Kollajen Tablet, C vitamini de içermektedir.
  • Nutriplus Kollajen Tablet, peptid formda kollajen içermektedir.

Kollajen tabletten günde kaç adet içilmesi önerilir?

3 aylık düzenli kullanım sonucunda, kollajen etkisinin cilt üzerinde gözle görülmesi için günde yaklaşık 2,5 gr alınması yeterlidir. Kollajen tabletten günde en az 2 tablet, en fazla 5 tablet alınması önerilir.

Kollajen tableti ne zaman kullanabiliriz?

Olası mide problemlerini önlemek için yemeklerden yaklaşık 45 dakika sonra, tok karnına alınması önerilir.

Kollajen tableti kimler kullanamaz?

18 yaş ve altının kullanımı uygun değildir. Hamile ve emzirme döneminde olanlar için takviye edici gıdaların mutlaka doktora danışıldıktan sonra kullanılması önerilir.

Üyelik Formu

Formu doldurun ve hemen size ulaşarak bilgi verelim

Adınız (gerekli)

Telefon (Gerekli)

Şehir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.